Czy Ukraińcy wyjadą za pracą z Polski do Niemiec?

Niemiecki rząd otwiera się na wykwalifikowanych pracowników spoza Unii Europejskiej. Od jakiegoś czasu wszyscy zadajemy sobie pytanie, jakie skutki dla polskiej gospodarki będzie miała ta zmiana. Czy można przewidywać masowy odpływ Ukraińców z polskiego rynku pracy?

Coraz więcej Ukraińców w Polsce – wypełniają lukę na rynku

Rekordowo niski poziom bezrobocia w kraju i coraz większe braki kadrowe to duże wyzwanie dla polskich przedsiębiorstw. Brakuje rąk do pracy, co w znacznym stopniu może hamować rozwój wielu firm. Rozwiązaniem są pracownicy z Ukrainy, którzy zapełniają lukę w polskiej gospodarce. „Polacy coraz chętniej zatrudniają pracowników ze Wschodu – zwłaszcza w przypadku prac fizycznych, do których trudno znaleźć pracowników z Polski” – potwierdza Robert Abramek, prezes firmy Bisar.

Europa potrzebuje rąk do pracy

Polska nie jest jedynym krajem, który aktywnie rekrutuje pracowników ze Wschodu. Zwiększone zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę pracowników z zagranicy widać również w krajach takich jak Czechy, Węgry, Słowacja. Do gry wkracza jednak jeszcze jeden, znacznie większy zawodnik – Niemcy. Poważne braki kadrowe są dużym zagrożeniem dla niemieckiej gospodarki. Brakuje zwłaszcza rzemieślników z kierunkowym wykształceniem zawodowym. Nowe prawo otwiera rynek pracy dla cudzoziemców spoza UE. Czy skuszeni wyższymi zarobkami Ukraińcy będą masowo przenosić się do Niemiec? Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa podaje, że na pracowników spoza Unii Europejskiej czeka ponad 1,2 mln ofert pracy.

Czy Ukraińcy wyjadą z Polski?

Wielu polskich przedsiębiorców obawia się, że Ukraińcy wyjadą z kraju, w nadziei na lepsze zarobki. Oczywiście taka sytuacja z pewnością będzie miała miejsce – zwłaszcza w przypadku młodych Ukraińców, którzy nie mają rodzin i zarabiają poniżej przeciętnej. Wyjazd do Niemiec nie jest jednak tak prosty – trzeba spełnić dość rygorystyczne warunki. Polska ma zdecydowaną przewagę nad Niemcami, jeśli chodzi o barierę językową i łatwość asymilacji. Dzięki podobieństwom językowym łatwiej tu o komunikację. Ukraińcy doceniają w Polsce również bliskość geograficzną oraz kulturową. Zdecydowanie łatwiej tu ponadto o zatrudnienie, a planowane zmiany w polskim prawie, jak choćby wydłużenie okresu pracy w procedurze oświadczenia, jeszcze bardziej zachęcają do podjęcia pracy w kraju. Nie jesteśmy w stanie natomiast zaproponować Ukraińcom konkurencyjnych warunków finansowych – jeśli będzie to główne kryterium wyboru – część z nich z pewnością wyjedzie.